VISOKOTLAČNO VODNO PESKANJE JEKLA
ANTIKOROZIVNA ZAŠČITA JEKLA (AKZ), S PREDHODNIM VODNIM POSTOPKOM ČIŠČENJA, JE NOVA METODA. Je AKZ jeklene konstrukcije z visokotlačnim peskanjem podlage z vodo in izvedba zaščitnih premazov z enokomponentnimi vlago utrjujočimi poliuretanskimi premazi, pri čemer je osnovno vodilo izvajanja sanacij ali rekonstrukcij, da ODSTRANIMO LE TISTO KAR, NI DOBRO. Ne posegamo v obstoječe dobre materiale in konstrukcije več, kot je to nujno potrebno.
Vodne pritiske definiramo z imenovanjem metod in njim pripadajočimi vodnimi pritiski. In sicer:
LPWC < 34 MPa Nizki pritisk vodnega čiščenja
HPWC 34 – 70 MPa Visok pritisk vodnega čiščenja
HPWJ > 70 MPa Višji pritisk vodnega čiščenja
UHPWJ > 200 MPa Zelo visok pritisk vodnega čiščenja
Naj povemo tudi, da na mestih, kjer je površina prerjavena, in barva nima oprijema, je potrebna popolna odstranitev slojev starih premazov, KAR SE IZVEDE Z VISOKOTLAČNIM PRANJEM KONSTRUKCIJE, PESKANJEM Z VODO BREZ ABRAZIVA.
Za čiščenje se uporablja praviloma SAMO VODA!
Za pripravo jekla (peskanje z vodo, visokotlačno čiščenje, čiščenje do čistosti SA 2 ½, odstranjevanje porjavelih delov itd.) se uporablja ti. priprava površine po HPWJ.
Prednosti vodnega postopka in uporabe zaščitnih premazov z enokomponentnimi vlago utrjujočimi poliuretanskimi premazi so velike:
- Okolju in zdravju neškodljivo, zato varno
- Ni oblakov prahu in umazanije (manjši vpliv na okolje in izvedbene delavce)
- Zmanjšana fizična obremenitev (na operativnem osebju)
- Ni nevarnosti za bolezni dihal
- Edini način po katerem odstranjujemo tudi soli
- S tem postopkom lahko kontrolirano odstranimo in odstranjujemo le stare dele AKZ, kjer je dejansko to potrebno
- S predhodno izvedenim HPWC ali celo HPWJ, lahko predhodno zelo natančno ugotovimo dejanske in ne le navidezne poškodbe konstrukcij, s čimer lahko bistveno privarčujemo in pocenimo izvedbo sanacijskih del
Postopek izvajanja del, postopkovni koraki:
Upoštevanje osnovnega načela, da pri sanacijah odstranimo le tisto kar ni dobro, je vsekakor priporočljivo in naj bi bilo osnovno vodilo, da se predhodno izvajanju vseh ostalih del, sanacijske površine visokotlačno operejo po HPWC 34 – 70 MPa. Visok pritisk vodnega čiščenja ali celo hitrejši poseg z HPWJ 70 MPa. Višji pritisk vodnega čiščenja kar pomeni porabo vode cca 15 l/min in visokotlačni pritisk črpalke v razponu od 1000 do 1200 bar oziroma celo do 1800 bar. Navedeno je potrebno preskusiti na sami konstrukciji in se odločiti za posamezno metodo na osnovi doseženih rezultatov vidljivosti napak. La na ta način in po tako izvedenem »visokotlačnem pranju«, bo nadzor oziroma kontrola izvajanja del, lahko ugotovila vse obstoječe, predhodno mogoče tudi skrite poškodbe. Stare napake in mesta, ki so potrebna temeljitih sanacijskih del. Mogoče tudi potrebne sanacije jekla. Na starih konstrukcijah se bo na ta način odstranila tudi poškodovana stara barva, ne pa tudi kvalitetna podlaga, ki jo lahko obnovimo samo s pokrivnimi sloji. Na obstoječo barvo se nanesejo novi zaščitni sloji premazov.
V redkih primerih, na posameznih mestih nujne izvedbe dodatnega peskanja, lahko to izvajamo z nizkim pritiskom vodnega čiščenja z minimalno količino dodajanja abraziva (pesek).
Zaščita proti prašenju ni potrebna, po potrebi je pa hrup potrebno zmanjšati na sprejemljivo raven, z reguliranjem izvedbe vodnega pritiska in porabe vode. Po potrebi je potrebno izvesti zaščito za lovljenje stare barve.
Celotno gradivo, projektna naloga, elaborat in doseženi rezultati meritev so objavljeni na spletni strani nosilca izvedbe del podjetja.